Cibuľový veniec môže byť aj peknou ozdobou

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Keď už sme tú cibuľu tak poctivo okopávali a starali sa o ňu, mali by sme si ju aj dobre uskladniť. Nie je to žiadna veda, aj keď na niektoré veci si treba dať pozor - najmä na vlhkosť. Svoje tipy prezradí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Spoľahlivým znakom dozrievania cibule je zasychanie vňate. Listy postupne žltnú a ovísajú. Keď je polovica vňate zľahnutá, treba ich pozbierať.

Skorší zber znižuje úrodu a zhoršuje skladovateľnosť a pri oneskorenom zbere sa zas zvyšuje riziko výskytu chorôb. Keď cibuľu vyberiete zo zeme, nechajte ju aspoň deň vysušiť na slnku, prípadne ju potom môžete dať do vzdušných debničiek na suchom a tmavšom mieste, no a potom definitívne uskladniť.

Na skladovanie môžeme použiť metódu starých pančúch. Odrežeme pančuchy tak, že nám vzniknú 2 skladovacie miesta. Vezmeme si jednu „nohu“ pančúch a hodíme tam jednu cibuľu, potom spravíme uzol, alebo zaviažeme elastický pásik tak, aby boli cibule oddelené. Hodíme druhú cibuľu, spravíme uzol.

Takto pokračujeme, až sa nám elastická pančucha celá naplní. Tento proces zopakujeme aj s druhou pančuchou. Ak ste ešte aj duše kreatívne, môžete si túto cibuľovú retiazku pri uzlíkoch ešte trošku prizdobiť.

Cibuľa by mala byť zavesená na chladnom a suchom mieste. Keď budete chcieť neskôr cibuľu použiť, stačí ju len jednoducho od zvyšku cibúľ odstrihnúť.

Je ešte jeden výborný spôsob, ako si cibuľu nahonobiť do zásoby. Zajtra ju budeme opekať, karamelizovať a potom ju celú zmrazíme. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 6.9.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>