Púpava pripomína chuťou rukolu a je mimoriadne zdravá

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Je to rastlinka, ktorá môže spôsobiť záchvat každému, kto chce mať len zelený trávnik. Inak je veľmi liečivá a môžeme ju využiť na veľa spôsobov. Okrem toho je púpava aj pekná. Dnes a zajtra sa budeme venovať práve tomuto kvietku, rastie nám pod nosmi, tak to využime. Viac vám povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Mnohí to nevedia, ale púpava lekárska patrí medzi najzdravšie potraviny na svete. Obsahuje veľké množstvo vápnika, draslíka, vitamínu K a vlákniny. Púpava je zároveň najbohatším zeleninovým zdrojom betakaroténu a tretím najbohatším potravinovým zdrojom vitamínu A po rybom tuku a hovädzej pečeni.

Tak čo poviete? O tom, že púpava je zdravá bylinka, vedeli aj naši predkovia, je teda najvyšší čas, aby sme jej venovali pozornosť aj my.

Všetky časti púpavy - koreň, listy, stonka aj kvet sú jedlé a liečivé. Listy obsahujú dvakrát viac železa ako má špenát a využívajú sa najmä na prípravu rôznych šalátov, z kvetov sa vyrába med, z pražených púpavových koreňov dokonca náhrada kávy.

Vitamínovou bombou sú aj púpavové polievky, sirupy, vína... Túto liečivú bylinu všestranne využívajú najmä v Nemecku, Francúzsku a Taliansku, kde sa vo veľkom pestuje práve na účely ďalšieho spracovania.

Ak si dáte púpavové listy do šalátu, bude vám pripomínať rukolu. Zo začiatku si doň prihoďte niekoľko listov, potom trochu viac, aj telo si musí zvyknúť na nový tip energie.

Konzumuje sa surová, čerstvá – listy a stvoly. Korene sa sušia – vykopú umyjú a usušia, najlepšie na jar.

Máme pre vás pripravených niekoľko zaujímavých púpavových receptov, takže zajtra pokračujeme. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 18.4.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>