Žihľavu môžeme jesť, piť a môžeme využiť aj korienky

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



O mimoriadne liečivých účinkoch žihľavy sme hovorili včera, dnes vám dáme niekoľko tipov na to, ako ich môžete využiť. Opäť si urobíme žihľavový čaj, ale tentoraz to nebude z listov. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

Žihľava je močopudná, a preto pomáha aj pri zápaloch močových ciest. Z tela nám rýchlejšie vyplaví škodliviny.

Má blahodarný vplyv aj na prostatu, no len v prípade, ak popíjate čaj z korienkov. Zalejte pol až jednu lyžičku sušených korienkov šálkou horúcej vody, desať minút lúhujte a pochlipkávajte v priebehu dňa.

Pozor! Čaj zo žihľavy pite maximálne tri týždne. Potom si doprajte aj mesačnú pauzu. Vráťme sa k listom, pretože tie nám stále majú čo ponúknuť. Na využitie mladých žihľavových lístkov je teraz ideálny čas.

V kuchyni nahradí špenát alebo iné šaláty a dá nám kopec živín. V jarných mesiacoch si ju pridávame do praženice, dopĺňame ku kuracine alebo si ju pripravíme ako špenátový prívarok či polievku.

Stonky nepoužívajme, iba lístky, tie krátko sparíme v horúcej vode. Tak ich zbavíme páliacich účinkov. Aj keď málokto z nás má takýto žihľavový návyk, vyskúšajte to. Nič horšie ako to, že sa budete cítiť lepšie, sa vám nestane.

Ak máte chuť experimentovať ešte viac, telo poteší žihľavový šalát. 250 gramov mladých výhonkov žihľavy a zväzok mladých cibuliek nasekáme nadrobno, pokvapkáme citrónovou šťavou, pridáme trochou oleja, doplníme kúskami vajíčok a cherry paradajkami.

Šalát si môžete zlepšiť bielym jogurtom alebo nastrúhanou mrkvou. Dobrú chuť a nezabudnite: musí to byť veľmi mladá žihľava, taká, čo ešte nepáli.

Pokiaľ sa chystáte robiť počas víkendu manévre v záhrade, zľutujte sa nad púpavou – aspoň do pondelka. Vymeníme ju za žihľavu a samy budete počuť, aká je to liečivá a užitočná rastlinka. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 15.4.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>