Harmanček je obľúbená bylinka
Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.
Vyhľadávanie
Aktuálne informácie
Kto by nepoznal harmanček? Je to ďalšia užitočná bylinka, ktorá u nás rastie. Prečo by nás mala zaujímať, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Harmanček bol kedysi vnímaný skoro ako všeliek, pretože zmierňuje vďaka svojim protizápalovým účinkom veľa neduhov. Z harmančeka používame najčastejšie kvety, ktoré zbierame od mája do augusta najčastejšie na okrajoch pšeničných polí.
Môžeme ho dobre využiť pre deti pri virózach, horúčkach, bolestiach v krku, pri zlom trávení ako podporu bežnej liečby a tiež ako čistiaci prostriedok na pleť a kožu.
Najmä v lete by vás mohla potešiť harmančeková voda, len si na to treba spomenúť ešte večer. Kvety necháme lúhovať vo vode od večera do rána, popíjame ju v malých dúškoch, postačí nám asi hrsť kvetov na 1 liter vody.
Do vody môžeme pridať aj citrón. Voda s kvetmi harmančeka je osviežujúca hlavne v letných dňoch. Dávame to do studenej vody a nakoniec scedíme.
Harmančekový čaj je najmä na pitie, ale určite poslúži aj ako kloktadlo a môžete ho inhalovať a použiť ako obklad. Je to taká čajová klasika a ešte má aj pridanú hodnotu.
Hrsť kvetov zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme pod pokrievkou asi 10 minúť. Potom scedíme a popíjame. Pomôže nám pri zápalových prejavoch v oblasti močového mechúra, pri kŕčoch v tráviacom trakte.
Nálev môžeme použiť aj ako obklad na kožné neduhy ako sú zapálené rany, vyrážky, sčervenanie kože, alebo ako obklad na podráždené oči.
Ak do čaju pridáte aj trochu materinej dúšky, tak získate výborné kloktadlo a pomocníka proti zahlieneniu a viróze.
Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 18.8.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>