Dnes vám ponúkneme zaujímavý tip na hravé, voňavé a najmä veľmi pekné dekorácie na vianočný čas. Treba ich však urobiť vopred, aby ste v deň D mali všetko pekne pripravené. Naučíme sa vyrábať ruže a sušené ozdoby z citrusov. Ako na to, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Dni sa skracujú, to znamená, že tých aktivít v exteriéri nebude večer až toľko. A pokiaľ predsa len niekde premrznete, určite vás zohreje náš tip na nealkoholický brusnicovo-zázvorový punč. Ingrediencie sú rôznorodé a výsledok stojí za to. Čo budeme potrebovať, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Aj keď sa oteplilo, nebude to stav trvalý. Zima príde a my na to budeme pripravení. Minimálne, čo sa týka vonkajšej výzdoby - naučíme sa vyrábať mrazené ozdoby. Hneď na úvod jedno upozornenie: tieto ozdoby vás budú tešiť iba v mínusovej teplote alebo keď bude okolo nuly. Najprv vyrobíme ľadový veniec. Ako na to povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Pečený čaj je veľmi populárny, chutný a na sychravé dni ako stvorený. Ak ste si z leta zamrazili nejaké ovocie, alebo ho máte zavarené, máte na prípravu pečeného čaju to najdôležitejšie. Kompletný zoznam vecí potrebných povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Vajíčka sa dajú aj úspešne nahradiť, takže vaša hlava zábudlivá si to nemusí vôbec vyčítať. Šikovné rady nazbierala zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Je veľa receptov, do ktorých dávame kôru z citróna alebo pomaranča. Kôru na kúsky alebo rozdrvenú na prášok dostať aj u nás, nie vždy máme túto ingredienciu po ruke. Ak máte doma toto ovocie, môžete kôru použiť. Otázkou však zostáva, čo s tými stopami po postrekoch.
Otravných múch sme sa už zbavovali - najmä vôňou. Dnes pritvrdíme a zvolíme boj psychologický. Dostal sa k nám šikovný trik, o ktorý sa s vami veľmi radi podelíme.
Väčšie ovocie väčšinou zavárame a sušíme. Ale môžeme ho aj zamraziť. Nielen z tohto súdka sú dnešné tipy zberateľky domácich receptov Miriam Štolfovej.
Aj mrazenie je jednou z možností, ako si odložiť kúsok leta na zimu. Dnes si so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou povieme základné pravidlá mrazenia drobného ovocia.
Sušené ovocie je výborným zdrojom vitamínov na zimu. Môžeme sušiť jabĺčka, hrušky, včera sme vyskúšali čerešne a višne a dnes sa pustíme do marhúľ. Keďže je po marhuľovej sezóne, ostávajú už len tie z obchodu.
Ešte stále sa venujeme tomu, ako si na zimu nahonobiť čo najviac ovocia a zeleniny. Môžeme sterilizovať, zavárať, mraziť aj sušiť. Dnes si nasušíme višne a čerešne.
Väčšina z nás má ten svoj recept a postup pri príprave džemov. Neviem ako u vás, u nás sa dáva cukor do ovocia, nechá sa postáť a potom to poctivo varíme a miešame. Dnes vám ponúkneme recept, v ktorom sa cukor pridáva až počas varenia.
Sezóna sa utešene rozbehla, tak verím, že oceníte malý mix konzervovania. Najprv šikovný tip, ako zamraziť višne, keď ich chceme mať aj v zime ako čerstvé. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Zaváranie je činnosť, ktorá nás stojí čas a energiu, a z ktorej máme úžitok najmä v zime. Niekoľko tipov, ako vylepšiť niektoré detaily v zaváraní, má zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová. Začneme marhuľami.
Zaváranie - to by mohla byť téma až do konca roka. My sa sústredíme na nové zaváracie zážitky, a tak isto máme aj niekoľko vylepšení. Dnes budeme zavárať len so soľou. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Niektoré bylinky môžete pestovať aj na balkóne. Ak zasadíte mätu do väčšieho kvetináča a bude v polotieni, odvďačí sa vám peknými a zdravými lístkami. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová nám teraz povie, prečo je dobré mať mätu po ruke.
Dnes si vyrobíme bylinkový sirup. Akýkoľvek, pretože tieto dva recepty sú univerzálne. Prvý postup nám povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Počas leta je pleť na tvári namáhaná, takže dnes urobíme niečo pre to, aby sme ju mali zdravú a sviežu. Na prvý recept použijeme marhule. Prečo práve toto ovocie povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Teplým dňom ani zďaleka nie je koniec, každý sa s horúčavami vyrovnávame po svojom. Niekoľko rád nám ponúkne aj zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Leto je stvorené aj na to, aby sme si mohli večer posedieť na balkóne, terase alebo pred chalupou. Aby nás pri tom neotravovali všakovaké lietajúce potvorky, vyrobíme si vlastný odpudzovač hmyzu. Je to pekné ako dekorácia a dobre nám to poslúži. Čo všetko potrebujeme, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Je teplo, potíme sa. Takže je celkom pochopiteľné, keď sa nám objaví pod pazuchami škvrna od potu. Horšie je, keď je to škvrna, ktorá sa nedá vyprať. Všetko sa dá, len treba vedieť ako. Povie nám to zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Naše recepty zvládne každý. Aj v tomto smere si dávame záležať na výbere. Aj keď výroba ústnej vody zaváňa menšou alchýmiou, nie je to ťažké. Pustíme sa do toho so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou.
Opuchli vám oči? Ak je to od únavy, alebo po prebdenej noci, vieme si s tým poradiť. Väčšinu pomocníkov máme v chladničke alebo v špajzi. Máme aj niečo na oči podráždené. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Myslíte si, že dobrý odličovač musí byť mastný a len z drogérie? Nemusí. Odličovače nájdete aj v prírode alebo v chladničke. Stačí to len vyskúšať. Máme tipy pre všetky typy pleti. Najprv očista tváre, hovorí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Pokračujeme v tipoch, ako využiť škrupinky z vajec. Veľkou zábavou pre deti by mohla byť výroba kriedy. Vôbec to nie je komplikované a pod vašim dozorom to určite zvládnu. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
V piatok sme si tónovali vlasy, dnes pokračujeme v starostlivosti. Starať sa môžete aj o vlásky šedivé - aj tie môžu mať pekný lesk, prípadne sýtejší, či svetlejší odtieň. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Hneď na úvod treba povedať, že vďaka dnešným tipom sa vám vlasy nezafarbia z hnedej na blond, vieme však niečo urobiť s odtieňom prírodným spôsobom. Začneme blonďavým prelivom. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Pred nami sú teplejšie dni, prichádza leto a pokiaľ máte kvety doma na balkóne alebo v záhrade, oceníte, keď sa im bude dariť. Môžeme im v tom pomôcť aj my – hnojivami, ktoré pre ne urobíme a smelo ich môžeme nazvať ekologické. So zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou sa najprv postaráme o izbové rastlinky.
Vôňa vylešteného nábytku sa dá porovnať s máločím, väčšinou si ju pamätáme z návštev u starých rodičov. Aj keď máme nový, moderný nábytok, neznamená to, že by sme ho nemali sem-tam preleštiť. Dnes sa budeme venovať dreveným aj iným kusom nábytku. Vyrobíme si vlastné leštidlo so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou: