Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina čistiacich prostriedkov obsahuje chemické látky, ktoré narobia viac škody ako úžitku. Pri styku s pokožkou vedia ľahko vyvolať alergické reakcie, nehovoriac o karcinogénnych látkach v sprejoch a práškoch.
Zosumarizovali sme niekoľko tipov do kuchyne, ktoré by vám mohli uľahčiť život a aj pobyt v tejto časti interiéru. Najprv si so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou poradíme s absenciou drôtenky.
Umývanie okien je činnosť, ktorú niektorí pretrpia, iní si ju celkom užívajú a ďalší neriešia – jednoducho, treba to urobiť. Zopár pomocníkov máte aj doma - síce to za vás neurobia, ale dopomôžu oknám k lesku a bude sa vám to robiť lepšie. Máme pre vás niekoľko vylepšení a začneme od piky so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou.
Dnes to budú dva jednoduché a vysoko účinné tipy na čistenie. Čistenie stavebnicových kociek aj vysokých váz patria k chuťovkám, ktoré si vyžadujú príliš veľa nášho času, takže každá dobrá rada sa hodí. Ako na kocky, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Dnes to bude najmä stručne, ale tá hodnota informácie! Budeme čistiť kuchyňu od mastných škvŕn. Niekedy sa nám nejaká pritrafí, alebo musíme drhnúť mastný film na digestore, ktorý sme si pridlho nevšímali. Čo s tým, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Ako vyčistiť chróm a striebro, to sme už v našej rubrike preberali. Našli sme však ďalšie postupy, takže sa o ne s vami rady podelíme. Striebro sme doteraz drhli všeličím, dnes to bude bez drhnúcej činnosti. Postup prezradí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Voňavo môžete mať v podstate kedykoľvek, najmä ak máte doma osviežovače vzduchu. Ak nemáte, možno po dnešku mať budete. Máme pre vás dva tipy na inšpiráciu. Začneme klasikou. Čo potrebujeme na jednoduchý citrónový osviežovač vzduchu povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Nemusíte vymetať obchody s luxusnými prísadami do kúpeľa, viete si to urobiť aj sami. Bude to náročnejšie najmä na počet ingrediencií, možno trošku pre vašu peňaženku, ale to len tá prvá investícia. Určite však nebudú vaše gule do kúpeľa horšie ako z obchodu. Takže, čo potrebujeme, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Aj v časoch čističov, ktoré sa na špinu len pozrú a tá rezignuje sa nám môže stať, že je pred nami skutočná výzva – veľmi zašpinené špáry medzi kachličkami.
Je veľa receptov, do ktorých dávame kôru z citróna alebo pomaranča. Kôru na kúsky alebo rozdrvenú na prášok dostať aj u nás, nie vždy máme túto ingredienciu po ruke. Ak máte doma toto ovocie, môžete kôru použiť. Otázkou však zostáva, čo s tými stopami po postrekoch.
Mať čistú toaletu nie je žiadna veda, pokiaľ máte kvalitnú kefu a účinný čistiaci prostriedok. A tu sa pristavíme. Čističov je veľa, v drogériách nájdete aj tie s nálepkou eko, ak však máte chuť experimentovať a vyskúšať niečo nové, skúste ten náš. Je to vlastne čistiaca guľa. Čo budeme potrebovať povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Bežne sa to robí tak, že odnesiete auto do umyvárne, kde vám ho vyčistia zvnútra aj zvonka. Stojí to síce o niečo viac, ale až tak často to nie je potrebné a aspoň sa s tým nemusíte trápiť. Medzi nami sú však ľudia, ktorí to vidia úplne inak a práve im je venovaná dnešná časť.
Ak už máte paradajky zasadené a chceli by ste ich viac - do týždňa do dvoch by ste mohli mať svoje nové paradajky zakorenené. Ako na to, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Dnes s ľahkosťou vyčistíme zašpinený odpad. Niekedy už podľa nosa zistíme, že by bolo dobré trochu ho prepláchnuť. Prvý ultrarýchly tip nám povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
O čiernych bodkách koluje veľa chýrov - čo vám zaručene pomôže, čo odstráni póry a podobne. Zlou správou je, že póry neodstráni nič, dajú sa len opticky zmenšiť a udržiavať ich čo najčistejšie od odumretej kože a mazu.
Aj keď si riad umývam sama, viem, že umývačky riadu fungujú na tabletách. Náš dnešný tip nie je tableta, bude to chcieť viac úkonov, ale nebude to nič dramatické, takže verím, že vám naše rozprávanie dobre poslúži. Čo všetko potrebujeme povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Výroba zubnej pasty pre dospelých je až podozrivo jednoduchá. Podozrivo preto, lebo toho veľa nepotrebujeme a postup, ten zvládne naozaj každý. Tak poďme na to so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou.
Palacinky patria v našich končinách k najobľúbenejším detským pochúťkam, tak sme pre vás nazbierali niekoľko účinných tipov, ako môžete tie vaše ešte vylepšiť. Veľmi dôležitá je príprava samotného cesta. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Čistenie rúry na pečenie poniektorí odkladáme tak dlho, ako to náš cit pre čistotu znesie. Je to síce operácia náročnejšia na čas, ale ak si na to vyberiete dobrých pomocníkov, bude to všetko jednoduchšie. Ako na to, poradí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Dnes použijeme jablčný ocot – je iný ako ten bežný, ktorý kupujeme, nie je to však žiaden úzkoprofilový tovar – zohnať sa dá a tú najlepšiu službu, ktorú nám vie urobiť, teraz zadefinuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Nech už si o tom myslíme čokoľvek, mravce sú užitočné. Dokážu totiž zlikvidovať obrovské množstvá škodlivého hmyzu - žiaľ, o vošky sa starajú mimoriadne vzorne, čo zas spôsobuje, že tie nám likvidujú mladé stromčeky aj kríky. Čo si však počať, ak sa vám do interiéru nasťahuje veselá partia Ferdov? Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová ponúka najprv mierumilovné riešenie:
Začneme pekne prepečením. Ak si stále neviete dať rady s tým, aby bolo mäso nielen šťavnaté ale aj s chrumkavou kôrkou, vyskúšajte pomôcku zberateľky domácich receptov Miriam Štolfovej.
Je po pôste, takže ak máte v pláne po dojedení dobrôt z veľkonočného pondelka chuť navariť niečo chutné a mäsité, verím, že vám prídu vhod rady od zberateľky domácich receptov Miriam Štolfovej.
S kuchynskými doskami na krájanie je to podobné ako s nožmi - máme svojich favoritov a mrzí nás, keď doslúžia. Dnes budeme drhnúť kuchynskú dosku na krájanie a predlžovať jej život. U zberateľky Miriam Štolfovej som bola pre rady, čo je na čistenie najlepšie.
Včera sme sa zabávali drhnutím lesklého antikoru, dnes si dokonale vyčistíme všetko z matného chrómu. Zásobu užitočných rád má pre nás zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Koľkokrát ste si už povedali, že vám bol ten nerezový drez čert dlžný? Všetko na ňom vidno, treba ho leštiť a vodný kameň ho má evidentne medzi favoritmi. Dnes teda budeme drhnúť všetko z antikoru. Aké základné zložky na to potrebujeme, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Každá pani domáca veľmi dobre vie, aký je veľký rozdiel medzi bielymi a snehobielymi záclonami. Ak vám tie vaše prirástli k srdcu a nechcete sa s nimi rozlúčiť, nebodaj kupovať nejaké iné, tak si tie záclony môžete vybieliť aj na prírodný spôsob. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Ten, kto vymyslel silonky, ten to naozaj nedomyslel. Nohy sa v nich potia, nedýchajú a keď sa vyzujeme... No ale týka sa to i pánskych ponožiek, nemyslite si. S určitosťou si to odnesú topánky, takže dnes sa budeme venovať tomu, ako z nich odstrániť pach. Vieme si pomôcť aj s ingredienciami, ktoré máme bežne doma. Pár tipov má pre nás zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Mravce nám začali húfne prichádzať do bytu cez kuchynský balkón. Najprv som skúšala zastaviť túto inváziu soľou nasypanou na prístupovú cestu a všetky mravčeky, ktoré bežkali po kuchyni som striekala