Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Paradajky pekne dozrejú pri dobrom uskladnení

Niekedy začiatkom, v teplejších oblastiach po polovici septembra, začnú paradajkové kríčky schnúť a je jasné, že sa končí ich životnosť napriek tomu, že sú ešte plné zelených paradajok.

... zobraziť viac


Cibuľu môžeme skaramelizovať a potom zmraziť

Sú cibule a cibuľky, ktoré z nejakého dôvodu nemožno sušiť. Aj tak si ich môžeme odložiť na zimu. Cibuľu skaramelizujeme a potom ju zamrazíme. Ako na to, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

... zobraziť viac


Cibuľový veniec môže byť aj peknou ozdobou

Keď už sme tú cibuľu tak poctivo okopávali a starali sa o ňu, mali by sme si ju aj dobre uskladniť. Nie je to žiadna veda, aj keď na niektoré veci si treba dať pozor - najmä na vlhkosť. Svoje tipy prezradí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová. 

... zobraziť viac


Zelenú fazuľku môžeme aj sušiť

Väčšinou zelenú fazuľku zavárame alebo mrazíme. Máme však ešte jednu možnosť. Sušenie fazuľkových strukov je veľmi stará a dobrá forma ich konzervovania. 

... zobraziť viac


Nakladáme uhorky bez konzervačných zmesí

Aj keď sú rôzne korenia a konzervačné zmesi najmä jednoduché na prípravu, možno stojí za to, aby ste si svoje zmesi namiešali sami. Dnes teda zakonzervujeme uhorky bez kupovaných zmesí. 

... zobraziť viac


Sterilizujeme papriku s cesnakom

Máte chuť stále skúšať v zaváraní niečo nové? V tom prípade pre vás máme bleskový a veľmi dobrý recept na papriku s cesnakom. Ako na to, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

... zobraziť viac


Mrazíme huby

Huby môžeme sušiť, zavárať, ale aj mraziť. Mrazené huby si dokážu zachovať všetko, čo má správna huba mať, takže ak máte v mrazničke dosť miesta, môžeme sa do toho pustiť. So zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou.

... zobraziť viac


Počas horúčav nás ochladia tie správne potraviny

Teplým dňom ani zďaleka nie je koniec, každý sa s horúčavami vyrovnávame po svojom. Niekoľko rád nám ponúkne aj zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová. 

... zobraziť viac


Stačí cesnak, olej a soľ a máte skvelú cesnakovú pastu

Cesnak je zdravý a ak ho dobre zakonzervujete, budete mať z neho osoh niekoľko mesiacov. Pre niekoho je zber cesnakových výhonkov dávnou minulosťou, ale v niektorých oblastiach by ste to ešte mohli stihnúť. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

... zobraziť viac


Rady na opuchnuté, podráždené oči a kruhy pod očami

Opuchli vám oči? Ak je to od únavy, alebo po prebdenej noci, vieme si s tým poradiť. Väčšinu pomocníkov máme v chladničke alebo v špajzi. Máme aj niečo na oči podráždené. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

... zobraziť viac


Bojujme proti voškám prírodnými postrekmi I.

Dnes vytiahneme do boja proti voškám. Nie je to až taký márny boj, ako proti slizniakom, máme totiž niekoľko možností, ako na tie malé potvory, ktoré nám vedia zlikvidovať najmä mladé stromy a kríky.

... zobraziť viac


Prírodné odličovače tváre

Myslíte si, že dobrý odličovač musí byť mastný a len z drogérie? Nemusí. Odličovače nájdete aj v prírode alebo v chladničke. Stačí to len vyskúšať. Máme tipy pre všetky typy pleti. Najprv očista tváre, hovorí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

... zobraziť viac


Návod na výrobu pesta zo žihľavy

Pesto je vynikajúca vec na špagety, do omáčok, ale aj na potretie zapekaných bagiet. A najlepšie na tom všetkom je to, že si ho vieme vyrobiť aj sami. My vám však ponúkneme recept na pesto zo žihľavy. Čo potrebujeme, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

... zobraziť viac


Ako vlasy tónovať?

Hneď na úvod treba povedať, že vďaka dnešným tipom sa vám vlasy nezafarbia z hnedej na blond, vieme však niečo urobiť s odtieňom prírodným spôsobom. Začneme blonďavým prelivom. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

... zobraziť viac


Žihľavu môžeme jesť, piť a môžeme využiť aj korienky

O mimoriadne liečivých účinkoch žihľavy sme hovorili včera, dnes vám dáme niekoľko tipov na to, ako ich môžete využiť. Opäť si urobíme žihľavový čaj, ale tentoraz to nebude z listov. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

... zobraziť viac


Aj vám topánky farbia ponožky?

Kúpili sme si nové topánky. To je určite dôvod na radosť, ktorú nám môže trošku pokaziť fakt, že nám zvnútra farbia ponožky. Ak sa nechystáme vyzúvať sa, vôbec nás to nemusí trápiť. Ale asi bude lepšie vypočuť si radu od zberateľky domácich receptov Miriam Štolfovej.

... zobraziť viac


Cibuľový sirup či bravčová masť na mierny kašeľ

Pokašliavate? Môžete si na to pár dní naordinovať čaj zo šalvie alebo materinej dúšky, existujú aj radikálnejšie riešenia. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová nedá dopustiť na pevnú súčasť lekárničiek našich babičiek. 

... zobraziť viac


Potraviny, ktoré Vás ochladia

V horúcich letných dňoch je dobré konzumovať ochladzujúce potraviny. Niektoré z nich Vás možno prekvapia (káva, čaj, čokoláda), avšak fungujú rovnako ako zakysané výrobky (kefír, jogurt, zákys), ostré

... zobraziť viac


Do lietadla s nádchou NESADAJ!

Ak budeme cestovať lietadlom s nádchou, pri pristávaní nám zaľahnú uši, príšerne začne bolieť hlava a pridá sa silné bodavé pichanie v ušiach. Tento neznesiteľný stav musíme vydržať niekedy aj pol hodiny.

... zobraziť viac


Boľavé hrdlo

Do 2 dl mierne teplej vody pridáme lyžičku soli a pár kvapiek alkoholu (alebo Alpy). Týmto kloktáme niekoľkokrát denne.

... zobraziť viac


Kašeľ

Cibuľu zalejeme medom a pripravíme si Cibuľový sirup. Zmierni kašeľ a uvoľní hlieny. Na hrudník si natrieme bravčovú masť.

... zobraziť viac


Prechladnutie

Do horúcej vody dáme soľ a do roztoku ponoríme nohy. Po 10. minútach utrieme, potrieme rozkrojeným cesnakom.

... zobraziť viac


Zápach z maľovania

Nepríjemný zápach po maľovaní bytu odstránime tak, že v miestnosti rozostavíme nádoby so soľou, slanou vodou

... zobraziť viac


Nádcha

Na vreckovku nakvapkáme trochu eukalyptového oleja alebo alpy a pravidelne inhalujeme. Pomôže aj prepláchnutie

... zobraziť viac


Hnačka

Na hnačku pomôže mrkvová, alebo ryžová kaša. Pol kila mrkvy, alebo hrnček ryže a trochu soli varíme v litri vody aspoň

... zobraziť viac


Kŕčové žily

Obklad z kyslej kapusty prikladáme na jednu hodinu denne - 5 dní po sebe. Pomôže aj obklad z teplej srvátky

... zobraziť viac


Stratený hlas

Stratený hlas vracia šťava z čerstvého kapustného listu. List sa môže aj žuť. Alebo: 2-3 strúčiky cesnaku rozotriemme a podusíme

... zobraziť viac


Vyvolať zvracanie

Zvracanie vyvoláme keď šupku z červenej reďkovky rozomelieme a zmiešame s octom a medom. Túto zmes zjeme.

... zobraziť viac


Bodnutie hmyzom

Keď Vás bodne včela, osa, alebo komár, treba postihnuté miesto potrieť čerstvou skorocelovou šťavou. Pomôže aj ocot

... zobraziť viac


Tuk pri vyprážaní

Tuk (olej alebo masť) pri vyprážaní sa neprepáli, ak do neho vložíme kúsok mrkvy, alebo kúsok chlebovej kôrky.

... zobraziť viac

Stránky